Андрій Сенюк: У Львівській області створено унікальний заказник "Долина ірисів", аналогів якому немає у Європі

Андрій Сенюк: У Львівській області створено унікальний заказник "Долина ірисів", аналогів якому немає у Європі
34008 ПЕРЕГЛЯДІВ

Указом Президента України № 525/2020 від 30 листопада на Львівщині  створено новий ботанічний заказник загальнодержавного значення "Долина ірисів" в межах Розвадівської об’єднаної територіальної громади Стрийського району.

З проектом Указу можна ознайомитися за посиланням.

Ботанічний заказник "Долина ірисів" створений з метою збереження унікальної популяції виду, внесеного до останнього, третього, видання Червоної книги України у статусі "вразливий" – півників сибірських Iris sibirica L., яку ботаніки виявили неподалік с. Надітичі, за межами населеного пункту, на розлогій перезволоженій та місцямизаболоченій, заплаві річки Дністер.

Фото ірисів та заказника:

Загальний вигляд території ботанічногозаказника загальнодержавного значення "Долина ірисів", фото М.М. Сенів

Півники сибірські (IrissibiricaL.) – фото М.М. Сенів

Півники сибірські (IrissibiricaL.) Ботанічний заказник Долина ірисів, фото М.М. Сенів

Розташована Долина Ірисів в межах Розвадівської об’єднаної територіальної громади (колишня Розвадівська сільська рада) Миколаївського району Львівської області), за межами населеного пункту села Надітичі.

Загальна площа заказника становить 19,9952 га (землі сільськогосподарського призначення). З них - 19,5952 га землі комунальної власності Розвадівської об’єднаної територіальної громади та 0.4 га землі державної власності.

Карти заказника:

Над проектом створення ботанічного заказника загальнодержавного значення "Долина ірисів" працював колектив Гербарію Львівського національного університету імені Івана Франка під керівництвом професора Лідії Тасєнкевич.

Проект розроблено за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Львівської області на замовлення департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.

Створений заказник забезпечить не лише охорону і збереження півників сибірських, а й інших видів, внесених до Червоної книги України і виявлених на його території: рябчика шаховогоFritillariameleagrisL.,пізньоцвіту осінньогоColchicumautumnaleL., осоки ДевеллаCarexdavallianaSm. Крім того, збережені заплавні луки відіграють свою роль як резервуари вологи в час літніх спекотних і бездощових періодів, які все рідше трапляються у наших широтах у зв’язку з кліматичними змінами та нераціональною діяльністю людини.

рябчик шаховий FritillariameleagrisL. територія заказника, Розвадівська ОТГ, Стрийський район, фото М.М. Сенів.

пізньоцвіт осінній Colchicum autumnale L. фото М.М. Сенів

Осока Девелла Carex davalliana Sm. Фото – Г.І. Оліяр

Ботанічний заказник загальнодержавного значення "Долина ірисів" належить до природно-заповідного фонду України та охороняється Законом. Він є унікальним об’єктом, якому немає аналогів у Європі і який можна порівняти із знаменитою Долиною нарцисів у Закарпатті.

Це п’ятий за рахунком ботанічний заказник загальнодержавного значення, який створено у Львівській області і перший – за роки незалежності. Попередні чотири ботанічні заказники загальнодержавного значення були створені у 1984 році.

Слід зазначити, що на Львівщині вже розроблено ще один проект ботанічного заказника загальнодержавного значення – "Малополіський шафран", загальною площею 624 га, для збереження популяції також внесеного до Червоної книги України карпатсько-балканського виду – шафрану Гейфеля – CrocusheuffelianusHerb., який зберігся в Малому Поліссі на північно-східній межі свого поширення.

Шафран Гейфеля – CrocusheuffelianusHerb. Ранкова роса в Чорному лісі, Сокальщина, Львівська область. Фото А.І. Сенюк

Цвіте шафран Гейфеля – CrocusheuffelianusHerb. Урочище Чорний ліс, Великомостівське лісництво, Червоноградський район Фото А.І. Сенюк

Синьоквіткова та білоквіткова форми шафрану Гейфеля – CrocusheuffelianusHerb. Урочище Чорномий ліс, територія Великомостівської міської ради, Сокальщина, Фото А.І. Сенюк

Проект розроблено спеціалістами Національного лісотехнічного університету України на замовлення департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації.

Запроектований заказник розташований в Великомостівському лісництві ДП «Жовківське лісове господарство» на території Великомостівської міської ради Червоноградського району (колишній Сокальський район).

Найбільшою перешкодою створення заказника на сьогодні є відсутність погоджень від Держлісагенства України, Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства та Державного підприємства «Жовківське лісове господарство».

Андрій Сенюк

Теги: Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Долина ірисів», Долина ірисів, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України), Львівська область, Львівська обласна державна адміністрація, департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, Андрій Сенюк (Андрій Сенюк), Андрій Сенюк начальник управління охорони природних ресурсів департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, Іванка Сторожук, Назарій Стемпіцький, Стрийський район, Розвадівська об’єднана територіальна громада, Розвадівська ОТГ, Roman Sydor, село Надітичі, Львівський національний університет імені Івана Франка (Львівський Національний Університет Франка), Львівський національний університет імені Івана Франка (Львівський Національний Університет Франка) ректор університету, чл.-кор. НАН України, професор Володимир Мельник (Володимир Мельник), Львівський національний університет імені Івана Франка (Львівський Національний Університет Франка) проректор з наукової роботи університету, професор Роман Гладишевський (Роман Гладишевський), професор, д.б.н. Лідія Тасєнкевич (Lydia Tasenkevich) Гербарій Львівського національного університету імені Івана Франка (Herbarium LW), Тетяна Хміль, Марія Сенів (Марічка Сенів), Христина Скрипець (Chrystyna Skrypec)
Автор: wikibazacom
Мої відео