Допомогли отримати право власності на успадковану квартиру

Допомогли отримати  право власності на успадковану квартиру
285331 ПЕРЕГЛЯДІВ
Усе треба робити вчасно – це, як ніхто інший, знають юристи системи БПД, спілкуючись з багатьма клієнтами. Адже вчасний похід до нотаріуса може убезпечити вас від подальшого ходіння судами та витрати часу.
До Христинівського бюро правової допомоги (Уманський місцевий центр з надання БВПД) звернулася пані Галина з проханням допомогти їй отримати у власність квартиру, що залишилася у спадок від матері.
Клієнтка розповіла, що її мати померла у 2005 році. Але тоді пані Галині і до голови не прийшло, що потрібно якось оформити право власності на квартиру, адже вона до смерті матері жила разом з нею, а інших спадкоємців у померлої не було. І тільки у 2021 році виникла потреба в оформленні всіх потрібних документів на майно.
Пані Галина звернулася до приватного нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті матері, однак нотуріус відмовив у видачі свідоцтва на спадкове майно – у зв’язку з пропущенням строку подачі заяви про прийняття спадщини.
Отримавши відмову нотаріуса, пані Галина перелякалася, що втратить квартиру, яка є її єдиною домівкою, і звернулася до системи БПД. В Уманському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги їй призначили адвоката Олександра Божка, який співпрацює з системою БПД.
Адвокат поспілкувався з клієнткою та з’ясував, що за життя матір пані Галини не робила жодних розпоряджень щодо належного їй майна, заповіту не залишала.
«Оскільки в органах нотаріату пані Галина як спадкоємиця майна, що залишилось після смерті її матері, не може отримати свідоцтво про право власності в порядку спадкування, вважаю що є всі підстави для визнання за клієнткою права приватної власності на нього у судовому порядку», – зазначив Олександр Божко.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадщина, незалежно від часу прийняття, належить спадкоємцеві з часу відкриття, а підстав, передбачених ст.1224 Цивільного кодексу України, які би позбавляли пані Галину права на спадкування, не має.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину. Отже, пані Галина, як дочка померлої, є спадкоємицею першої черги за законом та фактично прийняла спадщину.
Тож адвокат зібрав всі необхідні докази, підготував для клієнтки позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно, яку жінка подала до Христинівського районного суду Черкаської області.
Суд, дослідивши докази в межах заявлених позовних вимог, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Справа в Єдиному реєстрі судових рішень № 706/54/22
______________
Довідково. Пунктом 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року роз’яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину у порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання у нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У випадку відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутись до суду у порядку позовного провадження.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав і обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця) до іншої особи (спадкоємця).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права і обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, а право власності важається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно положень ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу. Способом захисту прав та інтересів може бути визнання права.
Мої відео