Домашнє насильство, поради від адвокатки Стефанії Орестівни

Домашнє насильство, поради від адвокатки Стефанії Орестівни
415240 ПЕРЕГЛЯДІВ
В Україні з 2018 року діє закон " Про запобігання та протидію домашньому насильству” Цей закон передбачає що домашнє насильство – діяння, (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї.
 
Пані Стефанія погодилась розказати нам чим відрізається кожен з видів.
Домашнє насильство буває  психологічним, фізичним, економічним та сексуальним.
Психологічне насильство – словесні образи, погрози, залякування тощо.
Фізичне – тілесні ушкодження, штовхання, щипання, позбавлення волі, або ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному стані.
Економічне – умисне позбавлення житла, їжі, заборона користуватися грошима або документами, перешкоджання в отриманні освіти, заборона працювати тощо.
Сексуальне – примушення до перегляду фільмів порнографічного характеру, примушення до статевого акту, сексуальні домагання, зґвалтування тощо.
 
Як діяти, якщо Ви стали жертвою домашнього насильства?
Стефанія Орестівна радить, по перше, необхідно знайти безпечне місце (покинути житло, знайти кімнату, яка може замикатися) та викликати 102.
 
Поліція припинить акт насильства, за потреби викличе бригаду екстреної медичної допомоги та організує невідкладну психологічну допомогу. У разі відсутності безпечного місця перебування працівник поліції може направити особу до притулку для постраждалих осіб.
Якщо є ризик безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення за заявою постраждалої особи, або за власною ініціативою працівник поліції виносить кривднику терміновий заборонний припис терміном до 10 днів. Терміновий припис передбачає:
  • · зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
  • · заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
  • · заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Також відносно кривдника може бути застосований обмежувальний припис.  Обмежувальний припис – тимчасове обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство.
 
Тимчасове обмеження прав передбачає:
  • · заборону перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
  • · усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
  • · обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
  • · заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
  • · заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • · заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.
  • Слід зауважити, що обмежувальний припис видається за рішенням суду протягом 72 годин з моменту надходження заяви на строк від одного до шести місяців, а також продовжено на строк до шести місяців після закінчення строку, зазначеному у рішенні суду про його видачу.
     
    Куди звернутися за допомогою?
    Зверніться за безоплатною правовою допомогою до центрів та бюро правової допомоги, адреси яких ви можете знайти на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги: https://www.legalaid.gov.ua/, або за номером Єдиного контакт центру 0800-213-103.
    Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 116 123 (безкоштовно з мобільного) або 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних). Цілодобово, анонімно та конфіденційно.
    Не зволікайте! Навіть поодинокі прояви  насильства не можуть бути виправдані за жодних обставин!
Мої відео