Банк «Авангард» з одним відділенням отримав найбільше короткострокове рефінансування від НБУ у вересні

Банк «Авангард» з одним відділенням отримав найбільше короткострокове рефінансування від НБУ у вересні
64818 ПЕРЕГЛЯДІВ

Банк «Авангард», пов’язаний з ексочільницею НБУ Гонтаревою, у вересні отримав найбільший кредит пільгового рефінансування серед банків, яким надали короткостроковий рефінанс: державний регулятор прокредитував установу на 375 млн грн. Борги дрібного банку, що має лише одне відділення, перед Нацбанком вже сягнули мільярда гривень.Кілька років тому правоохоронці підозрювали «Авангард» у спекуляціях валютою й ОВДЗ.

Кому надали рефінансування?

7 вересня Національний банк України оголосив банки, які на аукціонах 3 вересня залучили пільгове короткострокове рефінансування. До трійки фінансових установ, які отримали рефінанс, увійшли банк «Авангард», Універсал Банк ПроКредит Банк. Про це йдеться у підсумках моніторингу банківського ринку аналітиком Анастасією Бондаренко.

Сумарно три банки залучили 535 млн грн рефінансування терміном до 84 днів під 9% річних. З них 375 млн грн дісталися банку «Авангард».

Це вже не перший кредит від Нацбанку, себто від платників податків, який отримує «Авангард». У червні цього року банку вже було надано 250 млн грн, а у липні – 230 млн. Усі кредити рефінансування «Авангард» отримував на різні терміни – від 84 днів до 5 років.

Загальний обсяг заборгованості цієї структури перед НБУ за кредитами рефінансування станом на початок серпня 2021 року сягнув 1090 млн грн. І це – при тому, що банк має всього одне відділення, а активи фінансової установи становлять лише 2700 млн грн.

Bank Avangard 1
Банк "Авангард" у вересні отримав 375 млн грн рефінансу Фото: скриншот

З них 2 млрд грн (тобто 73%) «Авангард» тримає в ОВДП – це майже унікальний випадок для українського банківського ринку, адже вищий показник має лише китайський УБРР. При цьому середня частка ОВДП в активах банківської системи України знаходиться на рівні до 20%.

За індексом ефективності у рейтингу Міжніродного центру перспективних досліджень АТ «Банк «Авангард» станом на 18 серпня 2021 року посідає 32-гу позицію з-поміж 49 вітчизняних фінансових установ.

Відтак, прихильність НБУ до цього дрібного банку з ознаками «схематозів» викликає певні питання.

Кому належить банк «Авангард»?

АТ «Банк «Авангард» було зареєстровано в липні 2013 року. За даними НБУ, станом на початок 2020 року співзасновнику інвестиційної групи ICU Макару Пасенюку опосередковано належало 45,01% акцій фінансової установи, Костянтину Стеценку – 44,99%, а ексміністру енергетики та вугільної промисловості Володимиру Демчишину – 9,996%.

Інвестиційного банкіра, керуючого партнера ICU Макара Пасенюка у ЗМІ неофіційно називають «касиром» екпрезидентів Януковича і Порошенка. Зокрема, саме ICU та інвестиційний дім Rothschild мали бути задіяні в продажі корпорації Roshen, яка так і не відбулась.

Крім того, нібито саме Пасенюк і найближчі соратники Порошенка через втікача Олександра Онищенка вели перемовини щодо призначення «потрібних людей» на державні посади, а також щодо «правильного» голосування за вигідні для ICU законопроєкти.

Банк «Авангард», Валерія Гонтарева і російський «слід»

Інвестиційну компанію також пов’язують з іменем скандальної ексочільниці Нацбанку України Валерії Гонтаревої. Саме під її керівництвом фінансова група швидко зайняла шосте місце за обсягами інвестиційних угод в Україні, цьому чимало посприяла посприяло тісна співпраця із заступником голови російського «ВТБ Банку» Юрієм Соловйовим. Його дружині Галині Улютіной належала чверть групи, хоча це не афішувалося.

gontareva_and_rozhkova
Банк "Авангард" пов'язують із Валерією Гонтаревою Фото: Сайт Олександра Дубінського

У 2014 році, перш ніж очолити, НБУ пані Валерія продала свою частину ICU Holdings Limited (ICU). Перший транш вона отримала в 2014 році, другий транш на понад 23 млн грн надійшов у 2015 році.

Понад те, як свідчить судове рішення Краматорського районного суду, яке свого часу оприлюднили низка видань, за часів Януковича ICU нібито виступала посередником щодо купівлі облігацій, деномінованих в доларах, від імені восьми кіпрських компаній на суму 1,5 млрд доларів.

У самій ICU повідомили журналістам, які у 2018 році «розкопали» схеми з облігаціями, що компанія начебто ретельно дотримується всіх законодавчих та нормативних вимог до укладення брокерських угод з будь-якими клієнтами. А Гонтарева тоді заявила, що, коли проводилися транзакції, ані вона, ані ICU «не помітили нічого підозрілого».

Банк «Авангард» і схеми з ОВДП

Як зазначають наші колеги з видання «Дзеркало тижня», за часів президентства Януковича ОВДП перетворилися на інструмент легалізації та зберігання виведених з бюджету корупційних коштів. За приблизними підрахунками, за допомогою цього інструменту найближчому оточенню експрезидента-втікача вдалося вивести з країни близько 5-6 млрд доларів.

Однак і після Революції Гідності оборудки з ОВДП продовжилися. За підсумками 2014-2015 років ICU продовжувала втримувати лідерські позиції серед торговців ОВДП за кількістю угод, крім того, все більшу їх кількість став проводити і афілійований з ICU банк «Авангард». Ще за рік компанія ICU посилила свої позиції на ринку ОВДП до рекордних 34% від загальної кількості угод на біржовому і позабіржовому ринках.

За оцінками експертів, за допомогою ICU в інтересах офшорних компаній транзитом через рахунки фізичних осіб було здійснено близько третини угод з валютними ОВДП на суму майже 300 млн доларів. Загалом же валютних облігацій було продано приблизно на 1 млрд доларів.

Зауважимо, що за низкою епізодів махінацій з валютними облігаціями були ініційовані кримінальні провадження №42016000000002914, 42016000000003033 і 12013220540000400, в рамках яких правоохоронці розслідували неринкові контракти, підписані співробітниками державних банків в інтересах інших структур.

Позиція банку «Авангард»

Натомість у самому банку «Авангард» та групі ICU відкидають закиди у спекуляціях з ОВДП. Так, у грудні 2017 року Деснянський райсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ «Інвестиційний Капітал Україна» (ICU) до нардепа «Самопомочі» Костенка, зобов’язавши останнього спростувати інформацію щодо:

- участі ТОВ «Інвестиційний Капітал Україна» в операціях з «виведення доходів з державних фінансових установ»;

- оплати ТОВ «Інвестиційний Капітал Україна» «корупційних послуг» (замовлень), як інших з боку учасників ринку, так і державних службовців, задіяних в таких операціях.

У пресслужбі ICU заявили, що в жодній з таких операцій ані ТОВ «Інвестиційний Капітал Україна», ні АТ «Банк «Авангард» не брали участі.

Хто ще отримав пільгове кредитування?

У липні 2021 року 17 банків отримали сумарно 5,425 млрд грн рефінансування НБУ. В тому числі 1 млрд грн отримав «Акордбанк», борг якого перед НБУ становить 5,4 млрд грн при загальній сумі активів у 11,3 млрд. В тому числі в ОВДП розміщені 7 млрд грн (61,9%).

Крім того, майже 288 млн грн було надано МІБу, який асоціюють з експрезидентом Порошенком. Обсяг заборгованості цієї установи перед НБУ за кредитами рефінансування на 01.08.21 року становив 708 млн грн. Обсяг активів МІБ становить 5,1 млрд грн, з них банк тримає 1,7 млрд. грн у ОВДП (33% від усіх активів).

stopcor.org

Теги: банк ,Валерія Гонтарева ,кредитування ,НБУ ,ОВДП,Нацбанк,Нацбанк Украины,Нацбанк України,Україна,Національний банк, Національний банк України, Национальный банк , Национальный банк Украины,Гонтарева,Валерия Гонтарева,Валерия Гонтарева Википедия,Банк «Авангард»,Банк Авангард,Авангард,Універсал Банк ,ПроКредит Банк,ОВДП ,УБРР,АТ «Банк «Авангард»,АТ Банк Авангард,АТ ,ICU ,Макар Пасенюк,Макар Пасенюк компромат,Пасенюк,Rothschild ,Олександр Онищенко,Онищенко,ВТБ Банк,Юрій Соловйов,Соловйов, Галина Улютіна,Улютіна,ICU Holdings Limited (ICU),Holdings Limited (ICU),Holdings Limited ,Революція Гідності, ТОВ «Інвестиційний Капітал Україна», ТОВ Інвестиційний Капітал Україна,Інвестиційний Капітал Україна,ТОВ,Украина,МІБ,Акордбанк,Порошенко, Петр Алексеевич Порошенко,Петр Порошенко Википедия,Петр Порошенко,Петро Порошенко,Петро Порошенко Вікіпедія
Автор: wikibazacom
Мої відео